Det er ikke nok at tilbyde effektive operationer, patienterne skal også kunne tåle dem
Dato: 23. maj 2026Præhabilitering er et nyt og vigtigt begreb i kræftbehandlingen.
Kræftens Bekæmpelse støtter forskning, der skal vise, hvordan man bedst forbereder patienterne, så de kan tåle en kræftbehandling.
I Kræftplan V stilles nye krav til forberedende indsatser for patienter før en kræftbehandling – også kaldet præhabilitering.
Patienten skal være klar
Præhabilitering handler om at styrke patientens fysiske og mentale tilstand før en kræftbehandling. Man skal vide, hvad der er udfordringen for den enkelte patient – og derefter tilbyde de indsatser, der skal til for at forbedre patientens tilstand.
Det kan være fysisk træning, forbedret kost, medicinsk behandling af f.eks. blodmangel eller forhøjet blodtryk og hjælp til ryge- eller alkoholstop.
Målet er at gøre den enkelte patient så robust som muligt, så kroppen bedre kan klare behandlingen, og kommer sig hurtigere.
Præhabilitering er relevant ved alle former for kræftbehandling. Og særligt ved kirurgi, da en operation udløser en kaskade af stress-reaktioner i patientens krop, der påvirker alle organer i en negativ retning.
– “Med præhabilitering forventer vi, at flere bliver i stand til at gennemføre en operation, og de, der bliver opereret, vil få færre komplikationer. I sidste ende vil det føre til, at flere overlever kræft, og med en bedre livskvalitet”, siger Lene Hjerrild Iversen.
Præhabilitering skal gerne ende med at stå med store bogstaver som starten på patientens behandlingsforløb
Hvad betyder præhabilitering?
Præhabilitering foregår før behandlingen og hjælper med at forberede kroppen og sindet på, hvad der kommer til at ske. Det kan være træning, der styrker musklerne, rådgivning om kost og velvære, rygestop eller støtte til at forberede sig mentalt.
Eksempelvis kan præ-habilitering hjælpe med at forbedre fysisk form, så man er bedre rustet til at tåle behandlingens bivirkninger.
Kilde: Kræftplan V
– I sidste ende vil præhabilitering føre til, at flere overlever kræft, og med en bedre livskvalitet, siger professor Lene Hjerrild Iversen
https://www.cancer.dk/nyheder-og-fortaellinger/2026/det-er-ikke-nok-at-tilbyde-effektive-operationer
