Forårsturen til Samsø med Forældregruppen under COPA 2025
Dato: 12. april 2025
28.-30. marts 2025 var forældregruppen under COPA på forårstur til Samsø i alt var 9 familier tilmeldt.
Vi ankommer til øen i det smukkeste solskinsvejr og med knap 17 grader i solen og imens forældrene fik pakket ud, så indviede børnene campingpladsens legeplads.
Da alle havde pakket ud, mødtes vi til fællesspisning i centerets fællessal. Efter maden stod den på hygge, gode snakke, fredagsslik og dyst i ’’rundt om bordet’’ – En sjov (og aktiv) leg om et bordtennisbord for hele familien. Alle familier boede i hver deres lille ferie ’lejlighed’ med eget bad og toilet, så der altid var plads til at trække sig når man havde brug for en pause.
Lørdag morgen spiste vi fælles morgenmad og kl. 10.30 gik turen imod Falkecenter Samsø, hvor vi alle skulle på falkonerskole. Her blev alle oplært i at tilberede mad til rovfugle og blev undervist i rovfugle og lidt om hvordan man håndterede de store og små rovfugle. Efter undervisningen lærte vi alle at have en rovfugl på handsken – Både en ugle og en falk og herefter var det ’flyvetid’. Her fløj vi både med en ugle, en falk og senere på en større græsmark kom en stor flot Harris høg ’Harrison’ på banen. Vi fik alle lov at flyve med høgen i Falkecenterets skønne natur omgivelser! Alle mand var dybt fascinerede og en stor tak skal lyde til Falkecenter Samsø for denne kæmpe oplevelse. Til slut vist Louise, ejer af Falkecenter Samsø, flot hvordan hun trænede og motionerede hendes falke.
Efter lørdagens fællesaktivitet var alle godt trætte og derfor stod resten af eftermiddagen på hygge. Der blev hoppet på hoppepude, spillet minigolf og leget på legepladsen. Til aften lavede vi fællesaftensmad og hyggede med spil til det var sovetid.
Søndag morgen spiste vi fælles morgenmad, pakkede sammen og sagde farvel og på gensyn til hinanden efter en dejlig og begivenhedsrig weekend. Vi var alle meget begejstret for stedet og var straks enige om at stedet måtte besøges igen.


