På rundvisning i Skejby Sygehus´køkken
Dato: 16. november 2025
Vi har været på en spændende rundvisning i køkkenet på Skejby Sygehus.
Her fik vi et indblik i det enorme maskineri, der hver dag sørger for mad til hospitalets patienter. Maden bliver lavet helt fra bunden.
Vi kom både rundt i køkkenet, bageriet og slagteriet, hvor vi kunne se, hvordan de mange råvarer bliver håndteret. Det var imponerende at opleve logistikken bag arbejdet og alle de maskiner, som der gør arbejdet nemmere for personalet som laver maden til patienterne.
Vi så også de 70 specialbyggede vogne, der transporterer måltiderne ud til sengeafdelingerne.
Hele tre gange om dagen leveres der mad til omkring 1.100 patienter, og det kræver præcision og planlægning i stor skala.
Det var både lærerigt og fascinerende at få et kig bag kulisserne og opleve, hvordan maden, som er så vigtig for de mange patienter, bliver til.
Efter den meget spændende rundvisning fik vi meget lækre smagsprøver på den mad som der bliver serveret for sygehusets patienter, og den mad der sælges i kantinerne på Skejby Sygehus.
Vi er meget glade for, at vi måtte komme på besøg og takker personalet som tog rigtig godt af os og viste rundt på deres arbejdsplads.
