Copa

  STOMIFORENINGEN...



Stomiambulatorier

Oversigten er inddelt i regioner.
Konsultation er altid efter aftale, lægehenvisning ikke nødvendig.

Region Hovedstaden

Bispebjerg Hospital

Stomiambulatoriet
Bispebjerg bakke 23
2400 København NV
Tlf.: 35 31 26 96. Hverdage kl. 8.00-8.30

Trine Borglit
Mail: tbor0001@bbh.regionh.dk
Mette Von Rosen
Mail: avon0011@bbh.regionh.dk

Bornholms Hospital

Stomiambulatoriet
Tlf.: 38 67 12 30

Vibeke Volqvartzen
Mail: Vibeke.volqvartzen@regionh.dk

Herlev Hospital

Stomiklinikken, Afd. 113, stue 9
Ringvej 75
2730 Herlev
Tlf.: 38 68 18 00. Hverdage kl. 9.00-14.00
Mail: HEH-stomiklinik@regionh.dk

Birgitte Dissing
Mail: Birgitte.Dissing.Andersen@regionh.dk
Jannie Mortensen
Mail: Jannie.Mortensen@regionh.dk
Anette Skytte
Mail: anette.skytte@regionh.dk

Hvidovre Hospital

Stomiambulatoriet
Gastroenheden, afd. 227
Kettegaard Allé 30
2650 Hvidovre
Tlf.: 36 32 36 21. Hverdage kl. 8.30-9.00
Mail: stomiambulatoriet.hvidovrehospital@regionh.dk

Per Herlufsen
Mail: Per.Herlufsen@regionh.dk
Anne Rolfsted
Mail: Anne.winther.rolfsted@regionh.dk
Vibeke Kaufmann
Mail: vibeke.kaufmann.christensen@regionh.dk

Nordsjællands Hospital, Hillerød

Stomiambulatoriet,
kir. afd., afsnit K0151
Dyrehavevej 29
3400 Hillerød
Tlf.: 48 29 35 63. Man., ons. og tors. kl. 8.00-9.00
Tlf.: 48 29 66 74. Tirs. og fre. kl. 8.00-9.00

Lotte Voergaard
Mail: lise.lotte.voergaard@regionh.dk
Jette Henning
Mail: Jette.henning@regionh.dk

Rigshospitalet

Stomienheden
opg. 3. 12 sal (ved elevatoren)
Blegdamsvej 9
2100 København Ø
Tlf.: 35 45 24 26. Hverdage kl. 9.00-9.30
Mail: stomienheden.rigshospitalet@regionh.dk

Anne Marie Frandsen
Mail: anne.marie.frandsen@regionh.dk
Gerd Friis Bille
Mail: Gerd.Friis.Bille.01@regionh.dk

Region Midtjylland

Regionshospitalet Herning

Stomiambulatoriet
Gl. Landevej 61
7400 Herning
Tlf.: 78 43 53 80. Hverdage kl. 8.00-9.00

Grethe Vendelbo
Mail: Grethe.Vendelbo@vest.rm.dk
Ann-Marie Mynster
Mail: Ann-mari.mynster.nielsen@vest.rm.dk
Bente Busch
Mail: bentbusc@rm.dk

Regionshospitalet Horsens

Stomiklinikken
Sundvej 32
8700 Horsens
Tlf.: 78 42 62 58. Hverdage kl. 7.00-15.00. Dog bedst kl. 7.00-9.00
Mail: horsens.stomi@rm.dk

Anja Hedegaard
Mail: Anja.Skjold.Hedegaard@horsens.rm.dk
Charlotte V. Ingwersen
Mail: Charlotte.Ingwersen@horsens.rm.dk

Regionshospitalet Silkeborg

Stomiambulatoriet
Ortopæd.kir. afd.
Falkevej 1-3
8600 Silkeborg
Tlf.: 78 41 62 51. Hverdage kl. 8.00-9.00

Susanne Green
Mail: Silkeborg.stomiamb@rm.dk

Regionshospitalet Randers

Stomiambulatoriet,
Skovlyvej 1
8930 Randers
Tlf.: 78 42 12 79. Tirs. og tors. kl. 8.00-8.45
Mail: randers.stomiamb@rm.dk

Dorte Volden
Maria Kristina Haagesen

Regionshospitalet Viborg

Heibergs Allé 4
Postboks 130
8800 Viborg
Tlf.: 78 44 63 97. Hverdage kl 8.00-9.00

Rita Mortensen
Rita.Mortensen@viborg.rm.dk
Pernille Grech Harritz,
pernille.grech@viborg.rm.dk

Aarhus Universitetshospital

Analfysiologisk klinik og Stomiklinikken, afd. P
Tage-Hansens Gade 2
8000 Aarhus C
Tlf.: 78 46 75 25. Hverdage pånær onsdag kl. 8.00-9.00
Mail: stomiklinikken@auh.rm.dk

Pia Arensdorff
Laila Lindhardt Raunsø
Birthe Nissen

Aarhus Universitetshospital

Urostomiklinikken, afd. K
Brendstrupgårdsvej 100
8200 Aarhus N
Tlf.: 78 45 27 01. Ons.- fre. kl. 8.00-16.00

Berit Kiesbye
Mail: berikies@rm.dk
Ingrid Søndergaard
Mail: ingrsoen@rm.dk

Region Nordjylland

Sygehus Vendsyssel

Stomiklinikken
klinik kirurgi, afsnit 106
Bispensgade 37
3700 Hjørring
Tlf.: 97 64 05 01 / 97 64 05 60. Hverdage kl. 9.00-12.00

Tove Christensen
Mail: toc@rn.dk

Aalborg Universitetshospital, Nord

Urostomiambulatoriet
Reberbansgade
Postboks 561
9100 Aalborg
Tlf.: 99 32 10 50. Ons. kl. 8.30-9.30
Mail: uro-stomiambulatoriet@rn.dk

Hanne Eegholm
Lone Christensen

Aalborg Universitetshospital, Syd

Stomiklinikken kir.gas.amb.
Hobrovej 18-22
Postboks 365
9100 Aalborg
Tlf.: 97 66 11 03. Hverdage kl. 7.30-8.30 og 14.00-15.00
Mail: Stomiklinikken@rn.dk 

Dorte Kløve
Mail: dkk@rn.dk
Heidi Nymann
Mail: hhk@rn.dk
Karen Jacobsen
Mail: k.jacobsen@rn.dk

Region Sjælland

Region Sjælland Sygehus Nord, Holbæk

Stomiambulatoriet
kir. afd. 12-5
Smedelundsgade 60
4300 Holbæk
Tlf.: 59 48 43 16. Ons. og tors. kl. 8.00-9.00

Mette Hinke Lindberg
Mail: meln@regionsjaelland.dk

Sjællands Universitetshospital Roskilde

Kirurgisk ambulatorium
Stomiambulatoriet
Sygehusvej 6, 3.sal
4000 Roskilde
Tlf.: 47 32 31 18. Tirs.- fre. kl. 8.15-9.00

Bente Carlsen
Mail: bent@regionsjaelland.dk

Sjællands Universitethospital, Køge

Stomiambulatoriet afdeling A1
Amb. rum 4, opgang 12, 1. sal.
Lykkebækvej 1
4600 Køge
Tlf.: 47 32 31 84. Man.- tors. kl. 8.00-9.00

Marie Uth Pilebo
Mail: mpil@regionsjaelland.dk

Region Sjælland Sygehus, Slagelse

Stomiklinikken
Fælledvej, indgang 13
4200 Slagelse
Tlf.: 58 55 98 36. Hverdage kl. 9.15-10.00
Mail: sla-stomi@regionsjaelland.dk

Heidi Skydsgaard
Mail: heis@regionsjaelland.dk
Birgit Munksdorf
Mail: birmu@regionsjaelland.dk
Lise Stengade
Mail: Lisg@regionsjaelland.dk

Region Syddanmark

Sydvestjysk Sygehus, Esbjerg

Stomiambulatoriet, afd. 252
Finsensgade 35
6700 Esbjerg
Tlf.: 79 18 32 17. Hverdage kl. 8.00-9.00

Hanne Kristensen
Mail: Hanne.Grethe.Kristensen2@rsyd.dk
Hanne Nissum
Mail: Hanne.Nissum@rsyd.dk

Odense Universitetshospital

Stomiambulatoriet afd. A3
Sdr. Boulevard 29
5000 Odense C
Tlf.: 65 41 15 27. Hverdage kl. 11.30-12.00
Sikker Mail: www.ouh.dk/odea3

Jette Kundal
Mail: jette.kundal@rsyd.dk
Jeanette Rasmussen
Mail: Jeanette.rasmussen@rsyd.dk
Nadereh Shokranian
Mail: Nadereh.shokranian@rsyd.dk

Odense Universitetshospital
Urologisk stomiambulatorie

Sdr.Boulevard 29
Indgang 29
5000 Odense C
Tlf.: 65 41 22 11. Tirsdag kl. 8.00-16.00

AnneMette Holton
Mail: annemette.holton@rsyd.dk

H.C.Andersens børnehospital, OUH, Teddy

Indgang 60 eller 81
Sdr. Boulevard 29
5000 Odense C
Tlf.: 65 41 22 07. Hverdage kl. 9.15-10.00

Sanne Djursfeldt
Mail: ode.h.teddy@rsyd.dk

Sygehus Lillebælt, Kolding

Stomambulatoriet
Fællesambulatoriet plan 3, organkir. afd.
Skovvangen 2-8
6000 Kolding
Tlf.: 76 36 24 86. Tirs. kl. 8.00-9.00

Mette Bjørn Christensen
Mail: mette.bjoern.christensen@rsyd.dk

Odense Universitetshospital, Svendborg Sygehus

Stomiambulatoriet
Kirurgisk ambulatorium
Valdemarsgade 53
5700 Svendborg
Tlf.: 63 20 20 93. Tirs., ons, og tors. kl. 8.00-15.00

Ulla Skræp
Mail: Ulla.Skraep@rsyd.dk
Henriette Skov
Mail: Henriette.Skov@rsyd.dk
Tove Jansen
Mail: Tove.Jansen@rsyd.dk

Sygehus Lillebælt, Vejle

Stomiambulatoriet
Afd. A170, rum 26
Kabbeltoft 25
7100 Vejle
Tlf.: 79 40 56 34. Man., ons. og tors. kl. 8.00-9.00

Søren Sillesen
Mail: Soeren.Sillesen@rsyd.dk
Louise Rønnov
Mail: Louise.rønnov@rsyd.dk

Sygehus Sønderjylland, Aabenraa

Stomiambulatoriet
Kresten Philipsens Vej 15
Indgang 3, område 14
6200 Aabenraa
Tlf.: 79 97 36 50. Hverdage kl. 8.00-9.00

Lotte Færgemann
Mail: Lotte.Faergemann@rsyd.dk
Torge Surkus
Mail: Torge.Surkus@rsyd.dk

Færøerne

Landssygehuset

Stomiambulatoriet
Kir. afd. G4/A3
J.C. Svabosgøta
100 Tórshavn
F-Færøerne
Tlf.: 02 98 22 76 62 / 02 98 23 45 44. Tors. kl 12.00-16.00

Liv Lognberg,
Mail: lsliv.lo@ls.fo
Elis Vitalis,
Mail: lselivi@ls.fo